Čištění knih

Čistíme knižní fondy ve státních, městských, fakultních a další knihovnách či církevních zařízeních. Již několik let spolupracujeme s Národní knihovnou v pražském Klementinu.
Disponujeme certifikátem kvality podepsaným od generálního ředitele Národní knihovny, jehož specializace zní na čištění knih a svazků. Vlastníme přepravní vozíky na veškeré formáty knih a svazků.

Proč čistit knihy

Důvodů pro čistění knih je více. Jedním z hlavních je eliminace poškození plísní, která vzniká mimo špatných prostor k uskladnění knih i díky prachu usazenému na hřbetech a deskách knih, které jsou dlouhodobě srovnané v knihovnách. Přítomnost plísně má mnoho nechtěných důsledků. Kromě poškození knih a zápachu má plíseň neblahý vliv i na zdraví člověka. V pokročilejších případech je nutné přistoupit k chemické očistě, která je finančně i fyzicky náročnější!

Jak čistit knihy – postup čištění
Čistění knih má daná pravidla:

  • Nejlépe uzavřená místnost a pevná podložka-stůl.
  • Kvalitní vysavač s HEPA filtrem (vysoce účinný filtr vzduchových částic) a kartáčový nástavec s délkou štětin minimálně 2cm (jinak by mohlo dojít k poškození knihy).
  • Knihy vyjmeme z regálů v bílých bavlněných rukavicích.
  • Následně položíme na pevnou podložku a použijeme vysavač na nejnižší chod, kterým očistíme všechny strany i vazbu knih.
  • Následně vezmeme PURUS (speciální čistící houba) a plynulými tahy jedním směrem po hřbetě knížky očistíme listy tam, kde není vazba.
    Na PURUSU se během čištění vytváří vrstvy prachu a drolenin, které průběžné odstraňujeme. Pokud jsou knihy poškozené nebo z části rozpadlé, postupujeme zvláště opatrně!
  • Knihy při čištění neotevíráme.
  • Knihy vrátíme zpět do regálů. Knihy vybíráme, čistíme a vracíme do regálů postupně dle signatur.

Omytí polic

Nedílnou součástí čistění knih je omytí polic, do kterých se knihy vracejí.

Dřevěné police se myjí mýdlovým čističem na dřevo a vlhkým hadrem. Kovové police se myjí vodou se saponátem. Police je třeba otřít a omýt po všech stranách i z boků a na dřevěné police je vhodné použít také leštěnku na nábytek proti prachu. Vysušení polic provádíme hadříkem, který nezanechává nečistoty a chlupy na regálech.

Přesuny knihovních fondů

Pro přesuny používáme vlastnoručně vyrobené přepravní vozíky na veškeré formáty knih z kvalitního materiálu, který vydrží i velmi vysokou zátěž. Nosnost jednotlivých vozíků je přizpůsobena váze určených knih dle několikaleté praxe. Používáme gumová kolečka s ložisky, která jsou přizpůsobena pro maximální tlumní otřesů.